JAK DOBRAĆ OKULARY DO KSZTAŁTU TWARZY?

Jak dopasować okulary do kształtu twarzy?

Okulary korekcyjne to pewna konieczność, która poprawia jakość widzenia. Jednak w dzisiejszych czasach okulary mogą być również modnym dodatkiem, który podkreśli i dopełni wizerunek oraz będzie pasował do naszego stylu życia.

Aby tak się stało, ważne jest żeby okulary były dobrze dobrane do kształtu twarzy. Dzięki temu ten dodatek może podkreślać piękno, dodawać atrakcyjności i charakteru każdemu spojrzeniu.

Również dobrze dopasowane okulary przeciwsłoneczne, które chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem, mogą być stylowym elementem wizerunku.

Należy wybierać okulary o kształcie oprawek, który pasuje do naszej twarzy. Jak zatem określić kształt twarzy i dobrać odpowiednie do niego okulary?

 Zwykle określa się 5 podstawowych kształtów twarzy.

Twarz okrągła – jej szerokość i wysokość są podobne, czoło jest niskie, a rysy twarzy zaokrąglone. Najlepsze będą tu okulary, które dzięki swojemu kształtowi optycznie wydłużą, czyli wyszczuplą twarz. Wybieramy oprawki bardziej kanciaste, czyli kwadratowe, prostokątne oraz węższe u dołu.

Twarz owalna – jest najszersza na poziomie kości policzkowych, czoło jest zaokrąglone, a podbródek podłużny. Te znakomite proporcje sprawiają, że do takiej twarzy pasuje każdy kształt okularów. Dobrze jednak, jeśli szerokość opraw jest podobna do szerokości twarzy.

Twarz trójkątna – czoło jest szerokie i wysokie, a podbródek bardzo wąski. Najlepiej sprawdzą się tu okulary delikatne, o okrągłym i zaokrąglonym kształcie. Dobrym wyborem będą także okulary bez oprawek.

Twarz kwadratowa – jej szerokość i wysokość są podobne, rysy są wyraziste, a czoło i podbródek szerokie. Okulary powinny nieco złagodzić i wysmuklić rysy twarzy. Najlepsze będą oprawy okrągłe i zaokrąglone, a także w kształcie pilotek. Można wybrać okulary z ciemniejszą górną częścią.

Twarz podłużna – czoło bywa wysokie, a rysy pionowe i wydłużone. Dobrze dobrane okulary mogą nieco skrócić twarz i wyrównać proporcje. Najlepsze będą okrągłe i owalne kształty, dobrze sprawdzą się także szerokie, prostokątne oprawki.

Kiedy już właściwie dobierzemy kształt okularów, pozostanie jedynie wybór koloru i wariantu naszego modelu. Czy to klasyczne wersje, eleganckie czy nieco bardziej ekstrawaganckie, dobrze dobrane okulary będą atrakcyjnym dodatkiem, który podkreśli i dopełni nasz styl.